Достапни линкови

logo-print

Ирачките владини сили го нападнаа Тикрит


Ирачките сили денеска започнаа напад врз Тикрит со цел да ја вратат контролата врз градот кој го окупираа сунитските милитанти на „Исламската Држава“ која претходно се наречуваше „Исламска Држава Ирак и Левант“.

Според ирачките власти, владините сили напредувале од јужната страна и ги ставиле под контрола владините згради, болницата и полициската академија.

Денеска инаку ирачкото Собрание во Багдад треба да избере нов претседател на Парламентот, претседател и премиер.

XS
SM
MD
LG