Достапни линкови

logo-print

Интензивни борби на меѓународниот аеродром во Триполи


Бунтовниците на Зинтан

Бунтовниците на Зинтан

На меѓународниот аеродром во Триполи се интензивирале борбите меѓу ривалските милитантни организации при што дошло и до големи оштетувања на аеродромот.

Станува збор за борби меѓу таканаречените Сили за стабилност и безбедност и бунтовниците од југозападна Либија наречени Зинтан, кои пак го контролираат аеродромот од остранувањето на Гадафи од власт во 2011 година.

Владин портпарол изјави дека владата размислува дали да побара меѓународна помош за да се воспостави стабилност во Либија.

XS
SM
MD
LG