Достапни линкови

logo-print

Обама го поздрави предлогот на Египет за примирје


Американскиот претседател Барак Обама го поздрави предлогот на Египет за прекин на огнот со кој треба да се стави крај на тешките борби меѓу Израел и милитантите на Хамас во појасот Газа. До коментарот на Обама дојде на годишната Ифтар вечера во Белата куќа што се приреди по повод одбележувањето на светиот месец Рамазан. Обама изјави дека се надева оти планот ќе доведе до смирување на ситуација што е можно поскоро. Државниот секретар на САД Џон Кери денеска треба да пристигне во Каиро на разговори со египетски официјални лица за ситуацијата. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху планира да го свика неговиот кабинет да разговара за предложеното примирје. Палестинскиот претседател Махмуд Абас го поздрави предлогот. Најмалку 180 Палестинци, повеќето од нив цивили, се убиени во израелските напади.

XS
SM
MD
LG