Достапни линкови

logo-print

Ирански блогер ослободен од затвор


Мехди Хазали

Мехди Хазали

Иранскиот блогер Мехди Хазали бил ослободен од затвор поради здравствени причини. Тој отслужуваше казна од шест години поради акти против националната безбедност и за ширење на пропаганда против режимот. Неговиот адвокат соопшти дека 48 годишниот офталмологист Хазали бил хоспитализиран по штрајкот со глад и властите одлучиле дека тој е премногу болен за да се врати во затвор. Хазали е остар критичар на злоупотребите на човековите права во Иран.

XS
SM
MD
LG