Достапни линкови

logo-print

Лидерот на ирачките Курди во посета на Турција


Лидерот на автономниот курдски регион во Ирак, Масуд Барзани

Лидерот на автономниот курдски регион во Ирак, Масуд Барзани

Лидерот на автономниот курдски регион во Ирак, Масуд Барзани е во посета на Турција каде ќе се сретне со претседателот Абдула Ѓул и премиерот Реџеп Таип Ердоган. Барзани претходно најави дека ирачките Курди планираат да одржат референдум за независнот во наредните месеци. Според него, Ирак е веќе поделен по офанзивата на сунитските милитанти, кои освоија неколку територии во земјата.

XS
SM
MD
LG