Достапни линкови

logo-print

Во Иран затвор за пораки на Фејсбук


Иранскиот Револуционерен суд осудил осуммина млади луѓе на казна затвор од 11 до 21 година за антирежимски пораки постирани на Фејсбук. Државната новинска агенција ИРНА јави дека тие дејствувале против националната безбедност, вршеле антидржавна пропагнада и ги навредувале верските вредности и иранските лидери. Пристапот до социјалните мрежи како Фејсбук и Твитер се строго филтрирани од иранските власти. Претседателот Хасан Рохани вети дека ќе биде потолерантен спрема социјалните мрежи.

XS
SM
MD
LG