Достапни линкови

logo-print

Палестинците бараат заштита од ОН


Појасот Газа

Појасот Газа

Палестинскиот претседател Махмуд Абас побара од Обединетите нации да му даде меѓународна помош на неговиот народ поради засилената израелска офанзива во Појасот Газа. Абас синоќа имаше состанок со пратеникот на генералниот секретар на Обединетите нации по што изјави дека очекува натамошно влошување на ситуацијата. „Оваа агресија мора веднаш да биде прекината“, рече Абас. Израелската војска изутрината го бомбардираше Појасот Газа, седми ден од операцијата против ракетните напади на палестинското радикално движење Хамас. Од почетокот на израелската офанзива загинале над 160 палестинци, а околу илјада биле ранети. Судирите почнаа по убиството на три израелски момчиња, по што беше убиен еден палестински тинејџер.

XS
SM
MD
LG