Достапни линкови

logo-print

Порошенко им се закани на милитантите во источна Украина


Украинскиот претседател Петро Порошенко вети дека решително ќе одговори на убиството на 19 војници од страна на про-руските борци во источниот дел на земјата. Украинското министерството за одбрана соопшти дека 93 војници биле ранети во ракетениот напад вчера утрото во близина на руската граница. Нападот беше неуспех за владините сили, кои навидум стекнаа превласт минатата недела, откако ги истераа про-руските борци од нивното упориште Славјанск. Порошенко изјави дека за секој живот на украинските војници, милитантите ќе платат со десетици и стотици свои и предупреди дека ниту еден терористист нема да може да ја избегне одговорноста. Украинската војска се бори повеќе од три месеци против сепаратистите во источна Украина, а во последните две недели, таа ја намали територијата која беше држана од страна на бунтовниците на половина.

XS
SM
MD
LG