Достапни линкови

Филе-ЕУ поцврсто да го прегрне Западен Балкан


Еврокомесарот Штефан Филе

Еврокомесарот Штефан Филе

Еврокомесарот Штефан Филе денска во Дубровник се заложи за продолжување на процесот на проширување на ЕУ. Тој воедно порача и дека дошло време ЕУ „поцврсто да го прегрне Западниот Балкан“. Филе за време на учеството на „Кроација форум 2014“ нагласи дека процесот на проширување не претставува „авто-пилот, туку со него мора да се управува“, нагласувајќи дека на ова прашање треба да се гледа како на дел од решението, а не како на дел од проблемот.

Словачкиот министер за надворешни работи Мирслав Лајчак порача дека проширувањето на ЕУ е политички процес кој нема да биде завршен без интегрирање на Западниот Балкан.

XS
SM
MD
LG