Достапни линкови

logo-print

Деветнаесет години од масакрот во Сребреница


Меморијалниот центар во Поточари

Меморијалниот центар во Поточари

Неколку илјади луѓе денеска се собраа во Сребреница на одбележувањето на деветнасет годишнината од масакрот во кој беа убиени околу 8000 муслимани од босанско српските сили за време на војната од 1992 до 1995 година. Телата на 175 жртви кои неодамна беа индентификувани ќе бидат повторно погребани во Поточани. Досега останките на 6066 лица беа ексхумирани од масовните гробници и повторно закопани во Поточари.

XS
SM
MD
LG