Достапни линкови

logo-print

Штајнмаер ќе разговара со Кери за наводите за шпионажа


Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер изјави дека со американскиот државен секретар Џон Кери за време на нуклеарните преговори во Виена ќе разговара за наводите за шпионажа. Според него, односите помеѓу САД и Германија мора да се изградат на доверба и на меѓусебна почит и треба да се базираат на искреност.

Тоа ќе биде пораката, како што наведе Штајнмаер, која ќе му ја пренесе на Кери кога ќе се сретнат. Според него, одлуката да биде протеран шефот на ЦИА во Берлин била неизбежна поради наводите за шпионажа на Германија.

XS
SM
MD
LG