Достапни линкови

logo-print

Лавров нема да присуствува на нуклеарните преговори


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров нема да присуствува на нуклеарните преговори во Виена, кои ќе се одржат престојниот викенд. Претходно американскиот државен секретар Џон Кери најави дека ќе отпатува за Виена за да види дали на преговорите бил направен напредок во спорните прашања и да ја провери подготвеноста на Иран за преземање критични избори на преговарачката маса. Британскиот секретар за надворешни работи Вилијам Хејг и германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер исто така ќе присуствуваат.

XS
SM
MD
LG