Достапни линкови

logo-print

Кери во ненајавена посета на Авганистан


Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна во ненајавена посета на Авганистан во обид да ги намали тензиите по спорните претседателски избори, кои предизвикаа страв од насилства и етнички немири.

Портпаролот на Стејт депарментот Џеф Ратке изјави дека Кери ќе се сретне со претседателските кандидати Абдула Абдула и Ашраф Гани, како и со претседателот во заминување Хамид Карзаи.

Независната изборна комисија ги објави првичните резултати од вториот круг на изборите, според кои Гани е победник со освоени 56,44 отсто од гласовите. Конечните резултати треба да се објават на 22 јули.

Абдула, кој победи во првиот круг од изборите, ги отфрли прелиминарните резултати од вториот круг, прогласувајќи ги за „пуч“ против авганистанскиот народ.

XS
SM
MD
LG