Достапни линкови

logo-print

Обама да се консултира со Конгресот за Иран


Повеќе од три четвртини од пратениците во американскиот Претставнички дом го повикаа претседателот Барак Обама да се консултира со Конгресот за каков било договор со Иран за неговата спорна нуклеарна програма.

Писмото со барањето кое е потпишано од 342 пратеници, и демократи и републиканци, вчера ѝ беше претставено на јавноста од републиканскиот пратеник Ед Ројс, кој е претседавач на парламентарната Комисија за надворешни работи и од влијателниот демократски пратеник Елиот Енџел.

Во писмото се наведува дека администрацијата на Обама треба да спроведе широки консултации со Конгресот за можното намалување на санкциите кои би можеле да бидат дел од конечниот договор со Иран.

XS
SM
MD
LG