Достапни линкови

logo-print

Германија го протера шефот на ЦИА во земјата


Германските власти му наредиле на шефот на американската разузнавачка служба во Берлин да ја напушти земјата, поради шпионажа. Според соопштението, одлуката била донесена откако од германската полиција бил уапсен еден маж во изминатите десет дена, по што започнала истрага против друго лице, поради сомнежите дека двајцата работеле за странски тајни служби. Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека довербата помеѓу Германија и САД е особено важна.

XS
SM
MD
LG