Достапни линкови

logo-print

Попоски на Форум за интеграција на Западен Балкан во ЕУ


Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски од денеска учествува на традиционалниот хрватски форум, кој се одржува во Дубровник. На Форумот, кој ќе трае до 12 јуни предвидено е учество на политички претставници на ЕУ, министри за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ и земјите од регионот, како и високи претставници на САД, Русија, Кина и Јапонија.

Овогодинешната конференција ќе биде посветена на интеграцијата на земјите од Западен Балкан во ЕУ. Попоски, како што е предвидено, ќе има обраќање на вториот панел на Форумот на тема „Иднината на проширувањето на Европската унија“.

XS
SM
MD
LG