Достапни линкови

logo-print

Ирачките Курди ги бојкотираат владините седници


Ирачкиот премиер нури ал Малики

Ирачкиот премиер нури ал Малики

Ирачките курдски политичари соопштија дека нема да учествуваат на седниците на Владата во знак на протест на изјавата на премиерот Нури ал Малики, кој обвини дека автономниот курдски регион е база за милитантите. Вицепремиерот Роз Нури Шавез, кој има највисока функција од Курдите во Владата, изјави дека коментарите на Малики се со цел да се скрие големото фијаско за нарушената безбедност во земјата.

XS
SM
MD
LG