Достапни линкови

logo-print

Обама бара соработка од Конгресот за имигрантската криза


Американскиот претседател Барак Обама ги предупреди родителите во Централна Америка да не ги праќаат нивните деца сами низ Мексико за илегално да ја минуваат границата на САД. Околу 57 илјади малолетници без придружба од Централна Америка ја минале југозападната граница на САД од октомври минатата година во потрага за подобар живот.

Обама, говорејќи вчера во Далас, исто така го повика Конгресот да работи со него за одобрување на неговото барање за итни финансиски средства во висина од 3,7 милијарди долари за справување со имигрантската криза. Обама ова го изјави по средбата со републиканскиот гувернер на Тексас Рик Пери. Барањето на претседателот за повеќе средства не беше добро примено од Републиканците во Конгресот.

XS
SM
MD
LG