Достапни линкови

logo-print

Обама номинираше нов амбасадор на САД во Македонија


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама го номинираше Џес Л. Бејли за амбасадор на земјата во Македонија. Бејли е дипломат од кариера во Стејт департментот, а во Скопје доаѓа од позицијата заменик шеф на мисијата на САД во Турција, функција која ја извршувал од 2011 година.

Во богатата биографија на Бејли се наведува дека бил директор на Канцеларијата за Југоисточна Европа во Стејт департментот, како и директор на Канцеларијата за политички прашања со ОН. Тој доаѓа на местото на актуелниот амбасадор Пол Волерс, кој функцијата ја извршува од 2011 година.

XS
SM
MD
LG