Достапни линкови

logo-print

Јахјага со остра осуда за оние кои го запалија македонското знаме


Претседателот на Косово Атифете Јахјага остро го осуди палењето на знамето на Република Македонија на протестите во Приштина, оценувајки дека станува збор за неприфатлив акт.

Јахјага, како што е соопштено од нејзиниот кабинет, го нагласи правото на протест што е гарантирано со Уставот на Република Косово со цел да се изрази незадоволство со одредени прашања, дејствија кои се спротиви на вредностите и идеалите на демократските општества.

Таа побара од органите на редот на Косово сторителите на чинот на палењето на македонското знаме да ги изведат пред лицето на правдата.

XS
SM
MD
LG