Достапни линкови

logo-print

Најмалку 10 мртви во самоубиствен напад во Авганистан


Во самоубиствен напад во источен Авганистан загинаа најмалку 10 цивили, двајца полицајци и четворица војници на НАТО. Нападот се случил вчера во областа Баграм во провинцијата Парван. Портпаролот на провинцијата изјави дека бомбашот, кој наводно возел велосипед, бил насочен кон чешки војници кои биле во посета на клиника во оваа област. Чешката воена портпаролката соопшти дека четирите загинати биле чешки војници и дека уште еден војник е сериозно повреден. Осум цивили, вклучувајќи и едно дете, се повредени во експлозијата. Талибанците ја презедоа одговорноста за нападот. Нападот се случи во услови на влошена безбедност во Авганистан, кога повеќето странски сили се подготвуваат да ја напуштат земјата по 12 години војна против талибанските бунтовници.

XS
SM
MD
LG