Достапни линкови

logo-print

Ирачкиот Парламент ќе се состане на 13 јули


Членови на новиот ирачки Парламент

Членови на новиот ирачки Парламент

Ирачкиот Парламент се согласил да се состане наредната недела за да работи на формирање нова влада. Според извештаите, законодавците ќе се сртнат на 13 јули, наместо 12 август, како што вчера беше најавено. Парламентот на наредната седница ќе треба да ги пополни места за трите водечки функции во земјата, кои се поделени помеѓу, шиитската, сунитската и курдската заедница.

XS
SM
MD
LG