Достапни линкови

logo-print

Абдула прогласи победа на изборите во Авганистан


Абдула Абдулах

Абдула Абдулах

Авганистанскиот претседателски кандидат Абдула Абдулах прогласи победа на изборите и го обвини за измама неговиот ривал Ашраф Џани, кој освои повеќе гласови од него, според прелиминарните резултати. Говорејќи пред неговите приврзаници во Кабул, Абдулах изјави дека тие се победниците и дека е горд и ги почитува гласовите на народот. Тој порача дека нема никогаш да ги прифати нерегуларните резултати од изборите. Но, исто така ја повика земјата да остане обединета, бидејќи не сака граѓанска војна или криза, туку стабилност и национално единство.

XS
SM
MD
LG