Достапни линкови

logo-print

Косовскиот Парламент ќе се конституира на 17 јули


Косовската претседателка Атифете Јахјага

Косовската претседателка Атифете Јахјага

Косовската претседателка Атифете Јахјага донесе одлука на 17 јули да се одржи конститутивната седница на новиот косовски Парламент. Според соопштението, сите нејзини активности ќе бидат базирани на Уставот на Република Косово и законите кои се во сила. По констиуирањето на Парламентот, претседателката Јахјага треба да даде предлог за мандатар на новата влада. На вонредните избори најмногу пратенички места, 37 освои Демократската партија на Косово на Хашим Тачи.

XS
SM
MD
LG