Достапни линкови

logo-print

Прелиминарни резултати од изборите во Авганистан


Броењето на гласовите во Авганистан

Броењето на гласовите во Авганистан

Авганистанската независна изборна комисија денеска ги соопшти прелиминарните резултати од вториот круг на претседателските избори во земјата. Според нив, Ашраф Џани освоил 56,44 проценти од гласовите, а Абдуал Абдулах 43,56. Комисијата наведе дека резултатите се прелиминарни и може да бидат променети откако ќе биде завршена ревизијата за наводните нерегуларности, по што гласовите може да се сметаат за неважечки. Комисијата побара од двата кандидати да ги смират тензиите. И двајцата кандидати се обвинуваа меѓусебно за манипулација со резултатите. На 22 јули ќе бидат објавени крајните резултати.

XS
SM
MD
LG