Достапни линкови

logo-print

Папата се сретна со жртви на сексуално насилство


Папата Францис

Папата Францис

Папата Францис за прв пат оствари средба со жртвите на сексуално насилство предизвикано од свештеници во време кога католичката црква бара начин како да ја зајакне борбата против педофилијата во своите редови. Шест жртви од Британија, Германија и Ирска се сретнаа со папата во неговата приватна резиденција. Ватикан соопшти дека гестот е со цел да се покаже блискоста на папата со сите жртви на сексуално насилство за кое, како што е наведено, имаат нулта толеранција.

XS
SM
MD
LG