Достапни линкови

logo-print

Бугарија на заеднички воени вежби со НАТО


Во Бугарија денеска започнаа заеднички воени вежби на земјата со НАТО во западниот дел на Црното Море. Бугарското Министерство за одбрана соопшти дека во вежбите ќе учествуваат бродови на поморските воени сили од САД, Грција, Романија, Турција и Бугарија, како и четири разорувачи од поморските сили на НАТО за брза реакција и еден американски патролен авион. Заедничките воени вежби ќе траат до 13 јули, а ќе опфатат обука за реагирање во кризни ситуации.

XS
SM
MD
LG