Достапни линкови

logo-print

Систани со осуда за неформирањето нова влада во Ирак


Ирачкиот свештеник Ајатолахот Али ал Систани

Ирачкиот свештеник Ајатолахот Али ал Систани

Најмоќниот ирачки свештеник Ајатолахот Али ал Систани ја осуди неуспешноста на Парламентот да донесе согласност за формирањето нова влада. Тој ги повика политичарите да ги избегнат грешките кои може да имаат сериозни последици за идинината. Нреговата изјава доаѓа откако законодавците не успеаа да се договорат за новата влада за време на првата седница на Парламентот на 1 јули. Систани повика новата влада да биде широко прифатена.

XS
SM
MD
LG