Достапни линкови

logo-print

САД ја нагласија важноста од обединет Ирак


САД ја изразија својата поддршка за обединет Ирак откако лидерот на курдскиот регион во Ирак повика на референдум за независност. Масуд Барзани на 3 јули побара од законодавците да се формира комитет за организирање на референдум за независност и да се избере датум за гласање. Овој потег доаѓа откако Ирак се соочува со офанзива од страна на сунитските бунтовници, предводени од Исламската држава во Ирак и Левант , кои ја презедоа контролата на големи делови од северен и западен Ирак.

XS
SM
MD
LG