Достапни линкови

logo-print

ЕУ бара поширока ревизија на изборниот процес во Авганистан


Пребројувањето на гласовите во Авганистан

Пребројувањето на гласовите во Авганистан

Набљудувачкиот тим на ЕУ во Авганистан повика на поширока ревизија на изборачките места со цел да се детектираат нерегуларностите на претседателските избори во земјата. Според соопштението, бројката на проблематични изборни места може да биде достигне над 6000 од вкупно 22 828. Авганистанската независна комисија ги проверува наводите за нерегуларности во 1930 гласачки места. Од таму соопштија дека првичните резултати од изборите ќе се објават на 7 јули.

XS
SM
MD
LG