Достапни линкови

logo-print

Ирачкиот курдски лидер ќе се обрати пред регионалниот Парламент


Лидерот на ирачкиот курдски регион Масуд Барзани

Лидерот на ирачкиот курдски регион Масуд Барзани

Лидерот на ирачкиот курдски регион Масуд Барзани денеска ќе се обрати во регионалниот Парламент, по неговите неодамнешни изјави дека ќе спроведе референдум за независност во наредните месеци. Медиумите јавија дека тој најверојатно ќе дискутира за одржување на референдум во спорните региони на северен Ирак за нивно вклучување во курдскиот автономен регион. Курдските сили ја преземаа контролата врз Киркук откако владините сили ги напуштија позициите поради офанзивата на сунитските милитанти во земјата.

XS
SM
MD
LG