Достапни линкови

logo-print

Заврши префрлувањето на сириското хемиско оружје на американски брод


Пентагон соопшти дека завршило префрлувањето на сириското хемиско оружје од данскиот брод на американски поморски брод во пристаниште во јужна Италија. Стотици тони хемиско оружје меѓу кои и субстанци за подготовка на нервен гас Сарин биле префрлени на американското пловило. Сирија се согласи да го уништи своето хемиско оружје минатата година.

XS
SM
MD
LG