Достапни линкови

logo-print

Зголемена безбедност на аеродромите со директни летови до САД


Американските власти соопштија дека планираат да ја зголемат безбедноста на некои аеродроми во Европа и на Блискиот Исток од кои има директни летови кон Соединетите Држави. Секретарот на американската национална безбедност Џеј Џонсон вчера рече дека мерките ќе бидат превземени деновиве без да прецизира на кои аеродроми ќе се спроведат. Претставник на одделот за национална безбедност пак кој инсистирал на анонимомност рекол и дека аеродромите на кои се планираат засилени мерки се наоѓаат во Европа и на Блискиот исток. Оваа објава доаѓа во време на загриженост дека терористички организации развиваат нови експлозиви кои може да ги пренесат и покрај аеродромското обезбедување.

XS
SM
MD
LG