Достапни линкови

Малики-Никој не е безбеден од исламските милитанти


Ирачкиот премиер Нури ал Малики

Ирачкиот премиер Нури ал Малики

Ирачкиот премиер Нури ал Малики изјави дека сунитската милитантна група која ја презема контролата врз неколку територии во земјата и во Сирија претставува закана за целиот регион. Според него, Исламската држава на Ирак и Левант која прогласи калифат е порака до сите земји во регионот дека сега се наоѓаат во црвениот круг и дека никој во Ирак и соседството не е безбеден.

XS
SM
MD
LG