Достапни линкови

logo-print

Северна Кореа истрела уште две ракети


Северна Кореа денеска истрелала две ракети со краток дострел во море, соопштија јужнокорејски официјални претставници, укажувајќи дека до ова дошло пред разговорите на кинескиот претседател Си Џинпинг во Сеул за севернокорејското нуклеарно оружје. Се верува дека ова трето лансирање ракети за една недела значело оти Пјонгјанг не бил задоволен от тоа што кинескиот лидер најпрвин ќе ја посети Јужна Кореа. Северна Кореа Кореа соопшти дека истрелувањето на ракетите било управувано од нејзиниот лидер Ким Џонг Ун.

XS
SM
MD
LG