Достапни линкови

logo-print

Косовскиот суд одлучи кој ќе го добие мандатарот за новата влада


Косовскиот парламент

Косовскиот парламент

Уставниот суд на Косово денеска донесе одлука дека мандаторот за новиот состав на владата ќе го добие партијата или коалицијата која освоила најголем број гласови на изборите. Во одлуката се истакнува дека партијата или коалицијата што добила мнозинство во Собранието, односно која има најмногу места во законодавниот дом. Претседателот според Уставот, му предлага на Парламентот кандидат за премиер, предложен од партијата или коалицијата што има најмногу места во Собранието.

XS
SM
MD
LG