Достапни линкови

logo-print

Продемократски протести во Кина


Продемократски протести во Кина

Продемократски протести во Кина

Повеќе од половина милион луѓе излегле денеска на улиците на Хонг Конг да протестираат за поголема демократија, соопштија организаторите. Според нив, тоа се најголемите протести во градот од 1997 година. Тие најавија дека повторно ќе протестираат доколкку кинеските власти не ги слушнат барањата на луѓето за фер и слободни избори во 2017 година.

XS
SM
MD
LG