Достапни линкови

logo-print

Шулц избран за претседател на ЕП


Мартин Шулц

Мартин Шулц

Европскиот Парламент го избра германскиот политичар Мартин Шулц за нов претседател. Шулц, кој ја извршуваше функцијата од 2012 до почетокот на годинава беше реизбран со мнозинство на гласови. Од 723 парламентарци, 409 гласаа во негова корист. Изборите за нов претседател се одржаа на првата седница на новиот состав на Парламентот, кој беше формиран пред шест недели и во кој речиси една третина од местата им припаднаа на европските скептици.

XS
SM
MD
LG