Достапни линкови

logo-print

Заврши првата седница на ирачкиот парламент


Првата седница на новиот ирачки парламент заврши без да биде избран нов спикер. Досегашниот спикер Мехди ал Хафид им порача на законодавците дека наредната седница ќе се одржи следната недела, доколку биде постигнат договор. Законодавците побараа пауза за да дискутираат за кандидатите за претседател на Парламентот, кој традиционално е сунитски муслиман, а неговите двајца заменици се од шиитската и курдската заедница. Но, по паузата се вратиле само 75 пратеници по што немало доволен кворум.

XS
SM
MD
LG