Достапни линкови

logo-print

Прва седница на новиот ирачки парламент


Новиот парламент на Ирак денеска ја започна првата седница во период кога владините сили спроведуваат офанзива за враќање на северниот град Тикрит од сунитските милитанти на „Исламската држава Ирак и Левант“ .

Се очекува парламентот да избере нов спикер, премиер и претседател. Актуелниот премиер Нури ал Малики, кој е шиит, сака и трет мандат на оваа функција и покрај честите обвинувања за поттикнување на секташките тензии, кои според критичарите доведоа до оваа криза.

XS
SM
MD
LG