Достапни линкови

logo-print

Продолжи украинската операција во источна Украина


Украинската влада соопшти дека изутрината продолжи антитерористичка операција против проруските сепаратисти откако 10-дневното примирје не успеа да ја разреши кризата на истокот на земјата. Парламентарниот спикер Олександар Турчинов изјави дека вооружени сили ги напаѓаат упориштата на терористите. Украинскиот претседател Петро Порошенко претходно изјави дека нема да го обнови прекинот на огнот и оти украинските сили ќе почнат офанзива против бунтовниците во источна Украина.

XS
SM
MD
LG