Достапни линкови

logo-print

Прва седница на новиот ирачки парламент


Новиот парламент на Ирак денеска треба да ја одржи првата седница во период кога владините сили спроведуваат офанзива за враќање на северниот град Тикрит од милитантите предводени од сунитите. Борците на „Исламската држава Ирак и Левант“ го освоија Тикрит во текот на јуни, откако навлегоа во големи делови на северен и западен Ирак.

Се очекува парламентот да избере нов спикер, премиер и претседател. Актуелниот премиер Нури ал Малики, кој е шиит, сака и трет мандат на оваа функција и покрај честите обвинувања за поттикнување на секташките тензии, кои според критичарите доведоа до оваа криза.

XS
SM
MD
LG