Достапни линкови

logo-print

Нетанјаху со предупредување до Хамас


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелските власти упатија предупредување до Хамас дека војската ќе се активира доколку исламистичкото движење не ги спречи ракетните напади од појасот Газа. Премиерот Бенјамин Нетанјаху му порача на Хамас дека нема да дозволат натамошно спроведување и засилување на нападите. Според војската, 14 ракети биле истрелани од појасот Газа, кој е контролиран од Хамас, при што биле оштетени две куќи.

Нападите се зголемија во последните недели додека израелската војска спроведуваше акции против милитантната група на Западниот брег. Нападите доаѓаат за време на потрагата по израелски тинејџери зад чие киднапирање постои сомнеж дека стои Хамас.

XS
SM
MD
LG