Достапни линкови

logo-print

Во Кина осудени над сто луѓе за тероризам


Над сто луѓе денеска биле осудени во Синџанг, северозападна кинеска област, на строги затворски казни откако беа прогласени за виновни за тероризам. Во Синџанг главно живеат муслимански ујгури кои се товарат за изведување неколку напади во кои загинале четириестина луѓе. Пекинг прогласи едногодишна операција за сузбивање на тероризмот во тој регион.

XS
SM
MD
LG