Достапни линкови

logo-print

Триесетмина задушени во брод со имигранти


Италијанската морнарица во Средоземно море пресретнала брод во кој имало триесетина задушени имигранти, јави италијанската агенција Анса. Се верува дека мигрантите се задушиле во рибарски брод во кој се превезувале 600 луѓе од Северна Африка до италијанскиот брег. Секоја година илјадници имигранти им плаќаат на криумчарите во надеж дека ќе стигнат во некоја земја од Европската унија.

XS
SM
MD
LG