Достапни линкови

logo-print

ЕУ кредит за поддршка на бугарскиот банкарски систем


Европската комисија соопшти дека го одобрила бугарското барање за продолжување на кредитната линија од 2,3 милијради долари за поддршка на банкарскиот систем на таа земја. Одлуката дојде по напуштањето на депонентите на две големи комерцијални банки во рок од една недела со што се зголемија страхувањата за финансиската стабилност на Бугарија. Претседателот Росен Плевнелиев се обиде да да ги намали тензиите, изјавувајќи дека бугарите немаат причина да се плашат за нивните заштеди. Пет лица се упасени под сомневање за обид за дестабилизирање на бугарскиот банкарски систем.

XS
SM
MD
LG