Достапни линкови

logo-print

Нетенјаху со поддршка на курдските аспирации за независност


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја повика неговата земја да им даде „поддршка на курдските аспирации за независност“. Тој вчера рече дека Курдите се борбени луѓе „кои ја покажале нивната политичка заложба и политичка умереност“. Курдите живеат во делови на Иран, Ирак, Сирија и Турција. Во северен Ирак тие имаат автономна покраина.

Нетанјаху рече дека подемот на сунитските екстремисти поддржани од Ал Каеда, како и на шиитските сили кои имаат поддршка од Иран, создадоа можност за „зголемена регионална соработка“.

Според израелскиот премиер, Јордан, кој исто така се соочува со растечка закана за прелевање на конфликтот од соседните Ирак и Сирија, треба да биде зајакнат. Нетанјаху рече Израле ќе треба да го одржи военото присуство во Западниот Брег во догледна иднина.

XS
SM
MD
LG