Достапни линкови

logo-print

Ирачките сили продолжуваат со офанзивата за Тиркит


Ирачките сили продолжија со офанзивата да си ја повратат контролата на градот Тиркит од сунитските бунтовници. Во извештаите се наведува дека хеликоптери погодиле бунтовнички позиции и дека имало судири во различни делови на Тикрит. Денеска е вториот ден од владината офанзива за повторно заземање на градот од бунтовниците предводени од Исламската држава во Ирак и Левант. Бунтовниците го зазедоа Тикрит претходно овој месец, како и еден поголем дел од северен и западен Ирак.

XS
SM
MD
LG