Достапни линкови

logo-print

Протест во Киев за крај на премирјето во источна Украина


Демонстранти во центарот на Киев бараат да се стави крај на премирјето во источна Украина, каде што безбедносните сили се борат про-руските сепаратисти.

Од украинскиот сервис на Радио Слободна Европа велат дека неколку илјади луѓе се собраа пред претседателската зграда во Киев. Некои од демонстрантите носеле маскирни униформи и маски.

Демонстрантите бараат претседателот на Петро Порошенко да прогласи воена состојба во источниот дел на Украина, да им се даде доволно оружје на волонтерите кои се борат против „терористите“, како и социјални гаранции за лицата кои се вклучени во воената операција на истокот од земјата. .

Тие, исто така повика претседателот да побара од ЕУ построги санкции против Русија.

XS
SM
MD
LG