Достапни линкови

logo-print

Петмина уапсени за рушење на банкарскиот систем во Бугарија


Бугарските власти соопштија дека се приведени пет луѓе под сомнение за заговор за дестабилизација на банкарскиот систем на земјата со ширење на лажни информации за стабилноста на комерцијални банки.

Властите започнаа истрага откако на 27 јуни луѓето побрзаа да си ги повлечат своите заштеди од втората по големина банка во земјата. Централната банка ја презеде контролата на Корпоративна комерцијална банка откако во медиумите се прошири веста дека банката имала корумптивни зделки. Вчера и третиот по големина кредитор на земјата, Прва инвестициона банка, рече дека е под „невиден криминален напад.“Банкарските проблеми во државата се совпаѓаат со политичката криза. Политичките лидери се согласија на 5 октомври да се одржат предвремените парламентарни избори.

XS
SM
MD
LG